Zagraniczne wyjazdy zarówno te służbowe, jak i te prywatne, wiążą się z koniecznością płacenia w walucie obcej. Najtrudniejsze są sytuacje, w których przejeżdżamy przez kilka państw posługujących się różnymi walutami, a mało kto już korzysta z gotówki. Płacenie tradycyjną złotówkową kartą może się wówczas wiązać z niekorzystnymi kursami lub dodatkowymi opłatami, ale na szczęście istnieje remedium, mianowicie konto wielowalutowe.
Jak działa konto wielowalutowe?
Konto wielowalutowe to pewne uproszczenie, tak naprawdę składa się ono z kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastu subkont, z których każde prowadzone jest w innej walucie. O wyjątkowości takiego konta świadczy nie możliwość przechowywania różnych walut, a możliwość przypisania jednej karty. Dzięki temu w portfelu mamy tylko jeden kawałek plastiku, którym zapłacimy dowolną walutą posiadaną już na jednym ze swoich subkont.
Co to zmienia? Już o bardzo dawna można było sobie założyć konto w walucie obcej i wyrobić do niego kartę. Każdy, kto z tego skorzystał z pewnością zauważył, że pozwala to uniknąć nieprzewidzianych opłat za płatności poza granicami Polski, ale przede wszystkim pozwala uniknąć niekorzystnych kursów, którymi często banki częstują swoich klientów. Dzięki wielowalutowemu kontu nie trzeba jednak co chwilę udawać się do banku by skorzystać z kolejnej waluty.
Konto wielowalutowe: wygoda, oszczędności, ale też ryzyka
Dla posiadacza konta wielowalutowego i zintegrowanej z nim karty to z całą pewnością o wiele większa wygoda. Niemal niezależnie od miejsca na ziemi może on bezproblemowo płacić nie zastanawiając się jaki będzie finalny koszt transakcji- czyli jak wpłynie na nią kurs stosowany przez bank.
Karta wielowalutowa, czyli karat do takiego konta to też pewne ryzyko. Zaczynając już od chociażby tak prozaicznej rzeczy jak jej utrata. Nawet jeżeli nikt z niej nie skorzysta, to wyjeżdżając do innego kraju możemy nagle stracić dostęp do całych dostępnych pieniędzy. Płatności kartą wielowalutową wymagają też od nas sporej uwagi. Teoretycznie wyglądają jak każda inna płatność w kraju, ale zawsze trzeba zwracać uwagę jaka waluta płatności wyświetli się nam na terminalu. Jeśli będzie inna, niż ta w której dostaliśmy rachunek, nawet przy koncie wielowalutowym możemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami. I jeszcze jedno, by dokonać płatności w danej walucie musimy mieć odpowiednią ilość środków, ale nie łącznie na całym koncie, ale na subkoncie tej konkretnej waluty. Dlatego warto bieżąco monitorować stan konta wielowalutowego.