Inspekcja pracy co sprawdza?

0
17

Inspekcja pracy to taki organ, którego głównym zadaniem jest nadzór i kontrola nad przestrzeganiem prawa pracy. Nie ulega więc wątpliwości, że odpowiada za naprawdę istotne kwestie w naszym życiu i pełni odpowiedzialne funkcje. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i dogłębnie go przeanalizować.

INSPEKCJA PRACY CO SPRAWDZA?
Warto na samym początku nadmienić, iż inspekcja pracy odpowiada za szereg czynności, a także posiada dużą ilość obowiązków. Jednym z nich jest chociażby kontrola przestrzegania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto odpowiada również za monitorowanie wcześniej wspomnianych zasad chociażby przy produkcji wyrobów i opakowań, których użytkowanie mogłoby spowodować zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Oczywiście prowadzi również baczny nadzór nad pracodawcami, którzy zobowiązani są do zapewnienia wymagań bezpieczeństwa i higieny chociażby przy konstruowaniu i produkcji wszystkich maszyn, czy urządzeń, które są niezbędne do pracy.

CZY TYLKO ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY?
Jak się okazuje nie są to jedyne obowiązki inspekcji pracy. Odpowiada ona także za przepisy dotyczące stosunków pracy, ale także odpowiedniego wynagrodzenia za pracę, czasu, który w niej spędzamy, urlopów. Ponadto również ma za zadanie kontrolować chociażby zatrudnienie młodych osób, czy np. niepełnosprawnych. Inspekcja pracy to także szereg innych kontroli. Przykładowo przeprowadza ona kontrole diagnozująco-pilotażowe, kontrole, które mają egzekwować znaczną poprawę przestrzegania danych praw w pracy, czy także kontrole, które realizowane są w ramach działania takiej inspekcji pracy.

JAKI JEST CEL DZIAŁANIA?
Cel wydaje się prosty, a mianowicie chodzi tu o zapewnienie nam najwyższych możliwych standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy. Pamiętajmy, że to nie jedyne zadanie, gdyż instytucja ta bardzo mocno skupia się również chociażby na przestrzeganiu praworządności w stosunkach pracy.

Podsumowując, jak widać istnieje szereg zadań i czynności za które odpowiedzialna jest inspekcja pracy. Warto zdawać sobie sprawę, iż wszystkie wyżej wymienione to tylko nieliczne i przykładowe zadania realizowane przez tą właśnie instytucje. Nie ulega wątpliwości, że jej działanie jest nieocenione i niezwykle przydatne. Przekłada się to w znacznym stopniu na nasze codzienne warunki i standardy pracy. Zdecydowanie warto więc docenić jej działanie, ale również lepiej zagłębić się w ten temat i szczegółowo poznać działania inspekcji pracy. W ten sposób z pewnością pozyskamy cenne informacje, które w przyszłości wykorzystamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here