Tutaj jesteś

Kredyt konsolidacyjny – jak skonsolidować kredyt?

6 stycznia 2021 Finanse Kredyt konsolidacyjny

Czy wiesz, że instytucje bankowe posiadają w swojej ofercie nie tylko kredyty, które nierzadko okazują się finansowym wsparciem, ale również takie produkty, które wspierają ich klientów w procesie oddłużania? Dzisiaj łatwy dostęp do dodatkowych środków bardzo często przyczynia się do wywołania tzw. spirali kredytów.

Ta z kolei doprowadza do problemów finansowych, długów i utraty płynności finansowej. Aby kredytobiorca mógł lepiej zarządzać własnym budżetem i wyjść z niekomfortowej sytuacji, w ramach której na jego koncie piętrzą się kolejne zobowiązania, banki proponują kredyt konsolidacyjny, którego oferty porównamy na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny . Czym jest to zobowiązanie i na czym polega, piszemy poniżej.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Nie ma wątpliwości, że kredyt konsolidacyjny jest wyjątkowym produktem oferowanym przez instytucje bankowe. Wszystko dlatego, że jego istotą wcale nie jest finansowe wsparcie w postaci środków pieniężnych. Konsolidacja kredytów polega na połączeniu co najmniej dwóch zobowiązań różnego typu, jakie kredytobiorca zaciągnął w jednym bądź konkurencyjnych względem siebie bankach. Chodzi o to, by połączyć różne produkty w jeden i uzyskać tym samym tylko jedną ratę, konieczną do spłaty w comiesięcznym terminie.

Co daje konsolidacja kredytów? Mówić można o wielu atutach, zarówno tych, które mają znaczenie dla komfortu współpracy z bankiem, jak i dla opłacalności finansowej. Okazuje się, że dobry kredyt konsolidacyjny może generować wręcz oszczędności finansowe, a już na pewno przywraca płynność finansową klienta banku i pozwala mu lepiej zarządzać własnym budżetem, ratując od powstawania długów.

Kredyt konsolidacyjny łączy kilka kredytów poprzez ustanowienie jednej raty. Ta bardzo często jest niższa aniżeli wszystkie zobowiązania spłacane na dotychczasowych warunkach. To dlatego, że nowy bank oferuje niższe oprocentowanie i niższe koszty całkowite (wskaźnik RRSO), ale też dlatego, że wydłużany zostaje czas współpracy z instytucją bankową, która przeprowadziła konsolidację. Dzięki temu rat jest więcej, ale są one niższe, co pozwala poprawić sytuację finansową kredytobiorcy.

Taki zabieg sprawia również, że poprawia się zdolność kredytowa klienta, a więc nierzadko może on nawet dobrać dodatkowe środki na dowolny cel, jeśli takie są niezbędne. Te może na przykład przeznaczyć na spłatę innych, zaległych zobowiązań, o ile takowe istnieją.

Kredyt konsolidacyjny daje też ogromny komfort w ramach zarządzania własnym budżetem. Od teraz współpraca następuje przecież tylko z jednym bankiem, na jasnych warunkach i z koniecznością spłaty tylko jednej raty. Odpada więc konieczność pilnowania terminów, co bardzo często wiązało się z generowaniem przeterminowanych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny – jak skonsolidować kredyt?

Kredytobiorcy, którzy posiadają więcej niż jeden kredyt, mogą wnioskować o ich konsolidację. Ta może być przeprowadzona w banku, z którym już następuje współpraca albo w zupełnie nowym. Co więcej, to nowy bank najczęściej oferuje lepsze warunki kredytowe, by zachęcić do współpracy.

Każdy potencjalny klient powinien wiedzieć, że połączenie kredytów nie jest zabiegiem trudnym, cały proces przeprowadza bank. To on spłaca wskazane przez klienta kredyty i ustanawia jeden, połączony produkt kredytowy na lepszych warunkach. Obowiązkiem kredytobiorcy jest jedynie wypełnienie wniosku o kredyt konsolidacyjny i wskazanie w nim zobowiązań. Co ciekawe, dzisiaj coraz częściej banki oferują kredyty konsolidacyjne przez internet, czyli ich zaciąganie nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

Warto wiedzieć, że konsolidacja kredytu wymaga weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Oznacza to, że chociaż internetowy wniosek generuje łatwą i szybszą procedurę otrzymania zobowiązania kredytowego, to jednak nie każdy ma szansę na taką współpracę. Każda instytucja weryfikuje raport BIK i KRD, żąda zaświadczenia o zarobkach, nierzadko analizuje wpływy na konto. Na kredyt konsolidacyjny szans nie mają osoby zadłużone, na których ciąży egzekucja komornicza czy osoby bezrobotne. Oczywiście, jest to produkt oddłużeniowy, ale zaciągany wtedy, gdy kredytobiorca dopiero zaczyna mieć problemy finansowe, a nie wtedy, gdy ciążą na nim już poważne zadłużenia.

Kiedy opłaca się zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Pamiętajmy także, że kredyt konsolidacyjny nie zawsze jest opłacalny. Może okazać się, że całkowite koszty, jakie w wyniku współpracy z nowym bankiem są większe, aniżeli kredyty spłacane na dotychczasowych zasadach. Na takie klient banku może się godzić, ale tylko wtedy, gdy wydłużony zostaje czas umowy, a jemu zależy na niższych, comiesięcznych ratach. Większe koszty nie powinny być natomiast generowane, jeśli kredytobiorcy zależy na uzyskaniu komfortu współpracy z tylko jednym bankiem czy też chce uwolnić się od zobowiązań, jakie wziął w przeszłości i te charakteryzują się niekorzystnymi, zupełnie nieopłacalnymi warunkami.

Należy mieć na uwadze, że każdy kredyt konsolidacyjny jest inny, bo każdy bank prowadzi indywidualną politykę kredytową. To dlatego przed złożeniem wniosku o konsolidację dobrze jest porównać co najmniej kilka konkurencyjnych propozycji. W tym celu przydaje się ranking kredytów konsolidacyjnych na Totalmoney.pl. Taka porównywarka uwzględnia kluczowe parametry tego rodzaju zobowiązań. Zawsze przydaje się także kalkulator kredytowy, by oszacować koszty, jakie wiążą się z konsolidacją. Przy pomocy kalkulatora kredytowego można także zweryfikować własną zdolność kredytową, a więc szanse na to, by konsolidacja kredytów mogła być w ogóle przeprowadzona.

zakup gotowej spółki

Redakcja antydlug.pl

Jesteśmy platformą dla entuzjastów biznesu, ekonomii, finansów oraz marketingu, dostarczającą zawsze aktualne, inspirujące i praktyczne treści. Naszym celem jest dzielenie się wiedzą, trendami i najlepszymi praktykami, aby pomóc naszym czytelnikom w rozwijaniu ich umiejętności i osiąganiu sukcesu w dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?