Tutaj jesteś

Czy warto i jak obliczyć podatek vat do zapłaty?

11 lutego 2022 Finanse

Jako przedsiębiorcy musimy płacić podatki, w tym również VAT. Jest to podatek od towarów i usług. Podstawową stawką podatku VAT jest 23%. Są również obniżone stawki, które wynoszą 0, 5 i 8 procent. Odpowiednią stawkę dobieramy w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. W ustaleniu właściwej stawki pomoże nam księgowy lub urząd skarbowy, jeśli złożymy odpowiednie pismo. Zatem, czy warto być vatowcem i jak obliczyć podatek vat do zapłaty?

Czy warto być vatowcem?

Zgodnie z obowiązującym prawem nie musimy płacić podatku VAT, jeśli dochód naszej firmy nie przekracza dwustu tysięcy złotych w danym roku podatkowym. Przed przekroczeniem limitu podatkowego powinniśmy złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. Wiele osób zakładających działalność zastanawia się czy zostać vatowcem, czy może jednak skorzystać z ulgi. Część osób decyduje się na skorzystanie z ulgi, co w niektórych przypadkach będzie lepszym rozwiązaniem. Jednak w przypadku większości firm, najlepiej jest zostać czynnym płatnikiem VAT już od momentu założenia firmy.

jak obliczyć podatek vat

Bycie vatowcem niesie za sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest możliwość rozliczania się co kwartał. Dzięki temu pieniądze dłużej są w naszej firmie, co wpływa na jej szybszy rozwój. Warto płacić VAT, gdyż wtedy możemy liczyć na większe zyski. Kiedy sprzedajemy swoje produkty i usługi naliczamy do nich odpowiednią stawkę podatku VAT. Również kiedy kupujemy produkty i usługi, dzięki którym możemy rozwijać firmę dostajemy faktury VAT. Dzięki temu możemy znacząco zmniejszyć należny do zapłaty podatek. Zakładając własny biznes musimy urządzić lokal i zakupić potrzebne rzeczy. Jeśli na wszystko weźmiemy faktury, to będziemy mogli odzyskać podatek VAT, który zapłaciliśmy przy zakupach. Dzięki temu odzyskamy część pieniędzy zainwestowanych w otwarcie działalności.

jak obliczyć podatek vat

Jak obliczyć podatek VAT do zapłaty?

Wyróżniamy dwa rodzaje podatku VAT. Pierwszy z nich to podatek należny, który obliczamy na podstawie wystawionych przez nas faktur. Wystarczy zsumować VAT z faktur, które wystawiliśmy w danym okresie rozliczeniowym. Drugim rodzajem jest podatek naliczony. Obliczamy go na podstawie faktur z zakupów, które dokonywaliśmy na firmę. Kolejnym krokiem jest obliczenie podatku VAT do zapłaty. Żeby obliczyć podatek VAT wystarczy od kwoty podatku należnego odjąć kwotę podatku naliczonego. Wynik dodatni z tego działania oznacza, że musimy zapłacić podatek. Kiedy wynik będzie ujemny, to możemy ubiegać się o zwrot nadpłaty lub o przeniesienie jej na kolejny miesiąc rozliczeniowy. Druga opcja pozwoli nam zapłacić mniejszy podatek w kolejnym miesiącu.

zakup gotowej spółki

Redakcja antydlug.pl

Jesteśmy platformą dla entuzjastów biznesu, ekonomii, finansów oraz marketingu, dostarczającą zawsze aktualne, inspirujące i praktyczne treści. Naszym celem jest dzielenie się wiedzą, trendami i najlepszymi praktykami, aby pomóc naszym czytelnikom w rozwijaniu ich umiejętności i osiąganiu sukcesu w dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?