Tutaj jesteś

Ile kosztuje zakup gotowej spółki?

16 lipca 2023 Biznes zakup gotowej spółki


Gotowa spółka to ciekawa propozycja dla każdego, kto ma pomysł na prowadzenie biznesu i chce maksymalnie skrócić czas związany z formalnościami dotyczącymi zakładania firmy. W tym wypadku korzystamy z zakupu gotowych spółek, które aktualnie cieszą się coraz większym uznaniem na rynku. Sprawdźmy, ile kosztuje takie przedsięwzięcie i czym dokładnie jest gotowa spółka. Jakie koszty ponosi osoba kupująca taką spółkę? O czym powinniśmy pamiętać?

Gotowa spółka

Czym jest gotowa spółka? Najprościej mówiąc, jest to spółka już przygotowana do rozpoczęcia działalności. Oznacza to, że została zarejestrowana, a my nie musimy martwić się wieloma formalnościami. To dobry wybór dla przedsiębiorcy, który chce szybko rozpocząć prowadzenie własnej firmy. Do wyboru mamy spółki z historią i tzw. czyste spółki. Te drugie, jak sama nazwa wskazuje, nie mają żadnej historii i nie wiążą się z ryzykiem, jakie dotyczyć może spółek z historią. Nic więc dziwnego, że kupno spółek to zagadnienie, które interesuje wielu przedsiębiorców. 

Zakup gotowej spółki – ile kosztuje?

Sprzedaż spółek jest prowadzona zazwyczaj przez profesjonalne biura rachunkowe. Ile kosztuje gotowa spółka z historią obrotów? Należy mieć na uwadze, że na polskim rynku ceny są różnorodne. Postawić warto na takie biuro rachunkowe, które dokładnie wskazuje na koszty. Przykładowo za 100% udziałów w spółce zapłacimy ok. 1700 złotych, a zmiany we wpisie KRS wynoszą ok. 300 złotych. Przygotowanie dokumentacji potrzebnej do wprowadzenia zmian to koszt rzędu 200 zł. Nie zapominajmy o podatku PCC2 – 60 zł i zmianach w umowie – od 400 do 1500 zł. Ostateczne koszty są zatem zależne od tego, jakie mamy oczekiwania. Co ciekawe, łączny wydatek może oscylować w granicach 2300 złotych wzwyż, co nie jest bardzo wysoką sumą. W każdej chwili można liczyć na dodatkowe wsparcie specjalistów, którzy pomogą nam wypełnić papierologię i przygotować dokumentację. Dzięki temu kupno spółek przebiega sprawnie i komfortowo. 

Plusem jest to, że na rynku znajdziemy wiele firm oferujących sprzedaż spółek. Nie każdy jednak oferuje dodatkowe usługi, które dają wiele korzyści. Warto zatem szukać rozwiązań doskonałej jakości, które są cenione przez innych klientów. 

Jak widzisz, sprzedaż spółek może wiązać się z różnorodnymi kosztami, które są zależne od wielu czynników. Dotyczą one tego, czy chcemy dokonać zmian  w umowie i we wpisie KRS oraz wiążą się z ofertą danej firmy. Propozycji jest sporo, dlatego każdy przedsiębiorca powinien sprawnie znaleźć dla siebie to, czego potrzebuje. W efekcie można bardzo szybko rozpocząć prowadzenie własnej działalności. 

Jak wyposażyć biuro

Redakcja antydlug.pl

Jesteśmy platformą dla entuzjastów biznesu, ekonomii, finansów oraz marketingu, dostarczającą zawsze aktualne, inspirujące i praktyczne treści. Naszym celem jest dzielenie się wiedzą, trendami i najlepszymi praktykami, aby pomóc naszym czytelnikom w rozwijaniu ich umiejętności i osiąganiu sukcesu w dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?