Tutaj jesteś

Gdzie sprawdzić wysokość emerytury?

27 maja 2022 Finanse


Ludzie bardzo różnie patrzą na okres emerytury. Dla jednych jest to jedynie bardzo odległa przyszłość, dla innych okres odpoczynku i zamykania wszystkich spraw przed śmiercią, a dla jeszcze kolejnych emerytura jest jedynym okresem wolności w życiu, z którego trzeba czerpać garściami. W każdym przypadku ogromne znaczenie ma sama emerytura i jej wysokość, ponieważ ostatecznie to pieniądze wypłacane przez ZUS decydują o poziomie życia i realizacji planów w ostatnim rozdziale życia. Pytanie tylko gdzie sprawdzić wysokość emerytury?

Kilka słów o emeryturze

Emerytura to nic innego jak suma składek emerytalnych odkładanych z każdej wypłaty, a następnie wypłacana w małych ilościach przez ZUS po osiągnięciu statusu emeryta. Wiek emerytalny na obecną chwilę wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jednak jeśli ktoś ma taką ochotę, może pracować znacznie dłużej niż jest to konieczne. Oczywiście nie jest to jedynie opcja dla znudzonych przebywaniem w domu pracoholików, ale przede wszystkim możliwość powiększenia swojej emerytury poprzez wpłacenie do ZUS-u większej ilości składek. Większość osób twierdzi jednak, że kwota uzbierana do wieku emerytalnego w zupełności wystarczy im do codziennego funkcjonowania na emeryturze.

Czy emerytura jest zbierana na bieżąco?

Niestety składki emerytalne, które praktycznie każdy płaci są od razu wydawane. Na co? Na wypłacanie współczesnym emerytom ich należności. Jest to jedna z największych wad tego systemu, ponieważ starzy ludzie są zależni od młodych, a młodzi pracują na utrzymanie emerytów. Na pozór mogłoby to wydawać się w porządku, jednak należy tutaj wspomnieć, że takie źródło dochodu jest bardzo niepewne. Choć rząd daje możliwość sprawdzenia wysokości swojej przyszłej emerytury, to jest to jedynie obietnica prawna, która niekoniecznie musi być dotrzymana. W końcu jeśli nie będzie pieniędzy, z których można by wypłacać emeryturę o danej wysokości, to tych pieniędzy zwyczajnie się nie dostanie. Znacznie lepiej byłoby mieć uzbieraną sumę, której obecności byłoby się pewnym niezależnie od sytuacji gospodarczej kraju. Dlatego też wiele osób decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i odkłada pieniądze na prywatną emeryturę.

Jak wygląda odkładanie pieniędzy na prywatną emeryturę?

Odkładanie na emeryturę tak naprawdę nie różni się niczym od oszczędzania na jakikolwiek inny cel. Jedyną różnicą jest tutaj to, że zamiast odkładać na zakup przedmiotu lub usługi o konkretnej wartości przyszły emeryt odkłada sobie majątek, z którego będzie mógł stopniowo czerpać pieniądze po porzuceniu pracy. Często prywatna emerytura przyjmuje również formę pieniędzy „na czarną godzinę”, po które można sięgnąć na przykład w czasach kryzysu gospodarczego lub gdy zajdzie potrzeba kupowania drogich leków. Ludzie odkładają różne kwoty, ale najczęściej jest to kilkaset złotych miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy tu od tego jak wysoka będzie emerytura wypłacana przez ZUS oraz jakiego standardu życia oczekuje się na starość. Zobacz także: takagotowka.pl

Jak sprawdzić wysokość przyszłej emerytury?

Przejdźmy do konkretów – jak sprawdzić wysokość emerytury? Najczęściej korzysta się w tym celu z internetowych kalkulatorów, z oficjalnym kalkulatorem ZUS na czele. Należy jednak pamiętać, że trudno przewidzieć jak będzie wyglądać sytuacja emerytów na przykład za 40 lat, dlatego kwotę tę najlepiej jest traktować jedynie jako przybliżenie. Dlatego planując rozpoczęcie oszczędności na emeryturę najlepiej jest udać się do doradcy finansowego. Specjalista nie tylko przedstawi przyszłemu emerytowi różne scenariusze jego emerytury, ale również będzie w stanie dokładnie określić jego emerytalne dochody, zapotrzebowanie pieniężne oraz kwotę konieczną do uzbierania na prywatną emeryturę.

Jak wyposażyć biuro

Redakcja antydlug.pl

Jesteśmy platformą dla entuzjastów biznesu, ekonomii, finansów oraz marketingu, dostarczającą zawsze aktualne, inspirujące i praktyczne treści. Naszym celem jest dzielenie się wiedzą, trendami i najlepszymi praktykami, aby pomóc naszym czytelnikom w rozwijaniu ich umiejętności i osiąganiu sukcesu w dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?