Tutaj jesteś

Czym różni się faktoring bankowy od pozabankowego?

7 lipca 2022 Finanse faktoring bankowy


Faktoring to popularna usługa finansowa, dzięki której nie musisz czekać, aż kontrahent opłaci fakturę (np. z odroczonym terminem płatności 30-60 dni). Dostajesz pieniądze na konto od faktora. Czy wiesz jednak, że usługi faktoringu są dostępne zarówno w bankach, jak i firmach faktoringowych? Te rozwiązania różnią się m.in. kosztami, dostępnością usług dodatkowych czy łatwością uzyskania finansowania. Którą opcję wybrać? Sprawdź, co warto wiedzieć o tych możliwościach!

 

Na czym polega faktoring bankowy?

 

Tak naprawdę w przypadku tego rodzaju faktoringu usług nie świadczą banki, a oddelegowane spółki korzystające z bankowego kapitału. Nie ma to jednak znaczenia dla przedsiębiorców, którzy chcą po prostu skorzystać z wygodnego finansowania. Dla kogo jest ten rodzaj faktoringu?

 

Banki zwykle oferują swoje usługi większym firmom, które istnieją na rynku już stosunkowo długo. Najczęściej dokładnie analizują historię kredytową, sytuację finansową przedsiębiorstwa czy obroty za dany okres. To powoduje, że uzyskanie takiego finansowania jest stosunkowo trudne np. dla małych czy nowych firm. Cały proces nierzadko jest też dość długi i mozolny.

 

Chociaż faktoring bankowy bywa tańszy niż pozabankowy (opłaty za wykupienie faktur są niższe), banki rzadko oferują dodatkowe usługi, takie jak podpisanie umowy online czy finansowanie pojedynczych faktur (zamiast cyklicznej umowy).

 

Na czym polega faktoring pozabankowy?

 

W przypadku tego rodzaju faktoringu usługi świadczą inne instytucje finansowe – firmy faktoringowe. Są one otwarte na wszystkie przedsiębiorstwa, także mniejsze i dopiero założone oraz start-upy. Faktoring pozabankowy jest dostępny dużo szerzej, a kryteria uzyskania finansowania nie są tak wyśrubowane.

 

Dodatkowo czeka Cię znacznie mniej formalności, a także możliwość podpisania umowy przez internet. Faktoring pozabankowy jest więc o wiele łatwiejszy do uzyskania. Sprawdzani są w tym przypadku również Twoi kontrahenci, którzy będą spłacali faktury. Dlaczego to możliwe? Usługi są po prostu trochę droższe od tych oferowanych w bankach.

 

Który rodzaj faktoringu wybrać?

 

Czy wybrać faktoring bankowy czy pozabankowy? Wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania i czego potrzebujesz. Jeśli masz bogatą historię kredytową i nie spieszy Ci się, a ogrom formalności nie przeraża – bank może być dobrą opcją. Jeśli jednak Twoje przedsiębiorstwo dopiero zaczyna lub gdy zależy Ci na otrzymaniu gotówki w kilka chwil – skorzystaj z faktoringu pozabankowego. Finansowanie z firmy faktoringowej łatwiej uzyskać bez względu na długość istnienia biznesu.

 

Oba te rozwiązania mają swoje zalety, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto je poznać. Dzięki temu lepiej dobierzesz odpowiednią opcję, która sprawdzi się w przypadku Twojej firmy!

 

Chcesz poczytać więcej o tych możliwościach? Zastanawiasz się, czy faktoring jest dla Ciebie? Sprawdź artykuł: https://pragmago.pl/porada/faktoring-bankowy-a-pozabankowy/

 

zakup gotowej spółki

Redakcja antydlug.pl

Jesteśmy platformą dla entuzjastów biznesu, ekonomii, finansów oraz marketingu, dostarczającą zawsze aktualne, inspirujące i praktyczne treści. Naszym celem jest dzielenie się wiedzą, trendami i najlepszymi praktykami, aby pomóc naszym czytelnikom w rozwijaniu ich umiejętności i osiąganiu sukcesu w dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?