Wynajem magazynu to bardzo poważna decyzja dla wielu firm, która może mieć kolosalny wpływ na funkcjonowanie firmy. O czym należy pamiętać poszukując idealnej powierzchni magazynowej?
Lokalizacja jest najważniejsza
Jednym z najważniejszych czynników udanego wynajmu magazynu jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Na czym należy się skoncentrować oceniając położenie powierzchni magazynowej?
Jeszcze do niedawna wielu przedsiębiorców poszukiwało magazynów w obrębie miast. Dziś to się zmieniło. Wynajem magazynu poza granicami miasta również może być bardzo korzystny. Ważny jest jednak dobry dojazd do magazynu.
Magazyn usytuowany w pobliżu dobrego dojazdu do dróg wylotowych z miasta to szansa na szybkie wydostanie się na drogę szybkiego ruchu. Dzięki temu dystrybucja towarów może następować szybko i sprawnie, gdyż kierowca jest w stanie uniknąć korków, na które natrafiłby w obrębie miasta.
Bardzo ważny jest dojazd bezpośrednio do magazynu. Wynajem magazynu, do którego prowadzi kilka dróg pozwoli na jednoczesne przyjęcie kilku samochodów dostawczych. Duży plac manewrowy pozwoli na swobodną obsługę kilku pojazdów.
Jak wybrać wielkość magazynu?
Kolejnym pytaniem, na które musi sobie odpowiedzieć przedsiębiorca, jest wielkość magazynu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie.
Firmy bardzo często borykają się z przejściowymi problemami, które powodują, że firma nie potrzebuje dużych powierzchni magazynowych. W czasach prosperity sytuacja zmienia się a zapotrzebowanie na powierzchnię wzrasta.
W takiej sytuacji wynajem magazynu wielkopowierzchniowego może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Centra magazynowe, które posiadają potężne magazyny często pozwalają na negocjację wcześniej zawartej umowy. Jest to szansa na dostosowanie powierzchni do aktualnych wymagań. W czasie, gdy nie jest konieczna duża powierzchnia renegocjacja umowy pozwoli na uniknięcie zbędnych kosztów.
Warunki magazynowania
Nie każda firma będzie potrzebowała takiej samej powierzchni magazynowej. Do wynajęcia są magazyny otwarte, które są placami składowymi. Magazyny półotwarte stanowią wyłącznie ochronę przed opadami. Kolejną kategorie stanowią magazyny zamknięte.
Wynajem magazynu zamkniętego wiąże się z określeniem niezbędnych warunków. Magazyn może być wyposażony w rampę wysokiego załadunku, ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, instalację przeciwpożarową czy ochronę.
Wynajem magazynu trzeba bardzo dokładnie przeanalizować. Powierzchnia magazynowa musi być dostosowana do towarów, które będą w nim przechowywane.