antydlug.pl

biznes, finanse, ekonomia, praca

Biznes Finanse Praca Zakupy

Dotacja z urzędu pracy – ile wynosi i jak ją dostać?

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu z nas. Jednak sam pomysł na biznes może nie wystarczyć, jeśli nie posiadamy potrzebnych pieniędzy. To właśnie brak pieniędzy jest główną przyczyną, przez którą nie zakładamy swojego biznesu. Sposobów na pozyskanie funduszy jest wiele. Jednym z nich jest dotacja z urzędu pracy. Kwota dotacji może nie jest bardzo wysoka, ale razem z wkładem własnym powinna wystarczyć na otworzenie własnego biznesu. Dodatkowym plusem jest to, że dotacja ta jest bezzwrotna. Oczywiście oprócz pomysłu musimy mieć także dokładnie rozpisany biznesplan.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dotację?

Pierwszym i kluczowym warunkiem uzyskania dotacji jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Dlatego właśnie przed planowanym rozpoczęciem działalności powinniśmy się zarejestrować jako osoby bezrobotne. Osoba starająca się o dotację nie może studiować na studiach dziennych, ale studia zaoczne nie są przeszkodą do otrzymania dotacji. Oprócz tego w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie można bez uzasadnionej przyczyny odrzucić propozycji pracy. Jeśli w tym czasie prowadziliśmy działalność, to nie otrzymamy dotacji na założenie nowej. Możemy to zrobić dopiero po upływie 12 miesięcy od zamknięcia poprzedniej działalności. Ostatnim wymogiem jest brak przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie dwóch lat wstecz od dnia złożenia wniosku.

Jak dostać dotację z urzędu pracy?

Po spełnieniu wszystkich warunków możemy zacząć starać się o dotację. Żeby to zrobić musimy wypełnić odpowiedni wniosek, który znajdziemy na stronie urzędu pracy. Zazwyczaj urzędy rozpatrują wnioski w ciągu miesiąca, jednak czasem na odpowiedź będziemy musieli poczekać dłużej. Kiedy otrzymamy pozytywną decyzję pozostaje tylko podpisanie umowy z urzędem. Jako przedsiębiorcy będziemy potrzebować poręczyciela. Jest to zabezpieczenie dla urzędu w sytuacji, w której nie wywiążemy się z umowy. Dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem, że firma będzie działać przynajmniej rok. Oprócz tego pieniędzy z dotacji nie możemy przeznaczyć na ZUS, czy na wypłaty dla pracowników. Pieniądze z urzędu możemy wydać na remont lokalu, pomoc prawną, zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia działalności. Oprócz tego możemy sfinansować reklamę, stronę internetową, oraz kupić towar do dalszej sprzedaży. Kluczowym elementem, który zadecyduje o przyznaniu dotacji jest dobry biznesplan. Oprócz tego warto posiadać wkład własny, co dodatkowo zwiększa nasze szanse na przyznanie dotacji.

Jaką kwotę możemy dostać?

Wysokość dotacji z urzędu pracy jest równa sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jest to kwota zmienna w zależności od roku i obecnie jest to około 30 tysięcy złotych.