antydlug.pl

antydlug.pl – biznes, finanse, ekonomia, praca

Biznes Finanse Praca

Ile płacą za staż?

Staż odbywają zarówno studenci, bezrobotni lub po prostu osoby, które poszukują większego doświadczenia. Coraz więcej osób przed pójściem do pracy zastanawia się ile płacą za staż. Nie ulega wątpliwości, że są to bardzo często niewielkie sumy, jednak warto mieć na uwadze, że różni się to w zależności od wykonywanego zawodu, a także danego pracodawcy, u którego taki staż odbywamy.

Ile jesteśmy w stanie zarobić?

Według najnowszych badań na największą wypłatę podczas swoich stażów zawodowych mogą liczyć osoby z branży IT, e-Commerce. Ponadto dobrze opłacanymi stażami mogą pochwalić się również studenci z takich kierunków, jak chociażby marketing, ubezpieczenia, czy chociażby nowe media. Co ciekawe, stażyści szczególnie należący do wcześniej wymienionych branż mogą liczyć na wypłatę w wysokości 3000 złotych i w górę, co jest już naprawdę atrakcyjnymi stawkami. Warto zdawać sobie sprawę, iż pozostałe osoby wcale nie mogą cieszyć się z aż tak wysokich zarobków. Bardzo często są to marne grosze, które nawet nie pozwalają na kupienie wyżywienia i opłacenie wszystkich rachunków za media. Minimalna wypłata za staż jest określona w granicach 1000 złotych. Co ciekawe, taka suma wręczana jest sporej części stażystom, ze względu na to, że pracodawcy niestety wykorzystują ich w znacznym stopniu, co sprawia, że stają się oni tanią siłą robocza.

Pieniądze to nie wszystko

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane sytuacja z wysokościami wypłat znacznie się różni w zależności od konkretnego, indywidualnego przypadku. Warto mieć jednak na uwadze, że wszystkich stażystów łączy jedno, a mianowicie pragną przede wszystkim zdobyć cenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Bardzo często nie zwracają oni uwagi już na zarobki, tylko właśnie patrzą na całą tę sytuację przez pryzmat doświadczenia zawodowego. Szkoda tylko, że nie są traktowani na równi i niestety podczas, gdy wykonują tę samą pracę co inni i ciężko pracują, nie mogą dostać przyzwoitych pieniędzy, które pozwoliłyby im na samodzielne utrzymanie się.

Podsumowując, jak doskonale widzimy sytuacja ta jest niesłychanie różna w zależności od konkretnej osoby i pracodawcy, u którego aktualnie odbywamy taki właśnie staż. Nie ulega jednak wątpliwości, że stawki za odbywanie stażu w naszym kraju są zdecydowanie zbyt niskie i powinno się to jak najszybciej zmienić w przyszłości tak, aby młodzi ludzie zachęcani byli do pracy. Jest to zdecydowanie ciekawy temat, w który warto bliżej się zagłębić i dowiedzieć większej ilości informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.