img

Czy nowy przedsiębiorca da sobie radę bez biura księgowego?

​Obecnie żadna firma i żaden biznesman nie będzie w stanie długo przetrwać na rynku bez dobrej księgowości. Kontrola i dbanie o finanse oraz księgowość to najważniejsze filary na których powinna skupić się każda, nawet ta najmniejsza firma, bo bez tego może w bardzo szybkim czasie upaść lub zniknąć z rynku. Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć dobrego księgowego lub biuro księgowe, jeśli nie mamy na ten temat zbyt dużego pojęcia. Natomiast związanie się ze złym księgowym lub biurem księgowym może nas wprowadzić w naprawdę duże kłopoty. Dlatego zanim zdecydujemy się nawiązać współpracę z jakimś biurem księgowym, lub księgowym warto dobrze zastanowić się czego od nich będziemy oczekiwać i jakie są nasze wymagania. Mało tego, ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się księgowość internetowa, którą możemy prowadzić sami. Pojawia się więc pytanie czy nowy przedsiębiorca będzie w stanie dać sobie radę bez biura księgowego? I tak i nie. Odpowiedź nie jest łatwa, ale postaram się na nią udzielić odpowiedzi w tym artykule. Zapraszam do lektury!

Kilka słów na temat księgowości tradycyjnej

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że księgowość tradycyjna to ciągle model rozliczeń w firmach, który cieszy się naprawdę dużym powodzeniem. Niestety, ale musimy być świadomi tego, że samodzielne zajmowanie się księgowością w swojej firmie zwykle wiąże się z duża odpowiedzialnością oraz ryzykiem, że popełnimy jakiś błąd, dlatego przedsiębiorcy nie decydują się na nią zbyt często. Naprawdę ogromnym ułatwieniem oraz usprawnieniem dla naszej firmy jest sytuacja, kiedy zewnętrzne biuro księgowe może przejąć prowadzenie naszych ksiąg rachunkowych. Wtedy to biuro rachunkowe w naszym imieniu składa deklaracje do urzędów czy różnego rodzaju dokumenty. Warto także wiedzieć, że tradycyjna księgowość to przede wszystkim księgowanie kosztów i przychodów, sporządzane oraz przesyłanie do urzędów deklaracji podatkowych, a także wypełnianie ksiąg przychodów i rozchodów. Działa to w ten sposób, że przedsiębiorca prowadzący firmę musi w odpowiednim czasie przynieść dane dokumenty do księgowej czy też biura rachunkowego. Tam są one umieszczane w dokumentacji firmowej, a następnie dokładnie rozliczane. Na samym końcu przedsiębiorca uzyskuje informacje na temat wysokości składki na ubezpieczenie oraz dotyczące tego jakiej wysokości podatek ma do zapłacenia.

Czym konkretnie zajmuje się biuro księgowe?

Bardzo często przedsiębiorcy, którzy dopiero do pojawili się na rynku korzystają z różnego rodzaju biur rachunkowych, ponieważ nie są w stanie sobie pozwolić na zatrudnienie stałej księgowej w swojej firmie. Gdy zdecydujesz się na współpracę z biurem księgowym to powinieneś być świadom tego, że ich usługi to przede wszystkim: prowadzenie ewidencji i rejestrów, sporządzanie deklaracji podatkowych, kontakt z urzędami czy wypełnianie ksiąg przychodów oraz rozchodów. Ponadto biuro księgowe zajmuje się również prowadzeniem rozliczeń z pracownikami czy też wystawianie oraz przechowywanie faktur. Jeśli chodzi o cenę za usługi danego biura rachunkowego to jest to dość trudno oszacować, ponieważ koszty tego rodzaju usług są zależne od bardzo wielu czynników. Między zależy to od lokalizacji biura, ilości pracowników od tego czy jest to książka przychodów i rozchodów czy może jednak pełne księgi rachunkowe. Znaczenie ma także ilość księgowanych w miesiącu dokumentów i warto pamiętać, że usługi w mniejszych miastach mogą być zdecydowanie droższe.

Na czym polega księgowość online?

Generalnie księgowość online zajmuje się tym samym co księgowość tradycyjna. Chodzi oto, że w księgowości online dokumenty nie są przekazywane osobiście do biura rachunkowego, a przesyłane są przez Internet. Dużym atutem tego rodzaju księgowości jest to, że zawsze w razie nagłej potrzeby możesz potrzebne Ci akurat dokumenty od razu wydrukować i przez cały czas masz do nich stały dostęp. Warto także wiedzieć, że księgowość online polega na zainstalowaniu oraz używanie odpowiednich aplikacji internetowych, które pozwalają nam na to, że osoba do tego uprawniona ma możliwość zrobienia dla naszej firmy samodzielnego rozliczenia. Dlatego też księgowość internetowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na samodzielnym prowadzeniu działalności gospodarczej oraz na kontrolowaniu swoich wydatków.

Jeżeli szukasz idealnego rozwiązania z zakresu księgowości dla swojej firmy, koniecznie sprawdź ofertę Raś&Raś!

Zobacz również