img

Księgowość dla jednoosobowej firmy – co warto wiedzieć?

​Kiedy decydujemy się na założenie nowej, nawet jednoosobowej działalności, zdecydowanie się na odpowiednie biuro księgowe jest jednym z kluczy do naszego sukcesu. Chociaż wiele osób w takich przypadkach decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości – nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

W końcu w przypadku jednoosobowej działalności najlepiej skupić się na dwóch rzeczach – robieniu tego, na czym się znamy (i czym zajmuje się właśnie nasza firma) i szukaniu nowych klientów. Jeżeli księgowość nie jest naszą domeną, może nie warto tracić czasu na zgłębianie jej wszystkich meandrów, skoro znacznie korzystniejsze finansowo okaże się w tym czasie… po prostu pracowanie?

Co robi biuro księgowe?

To pytanie, na które warto znać odpowiedź już na początku. Główne zdania, do jakich sprowadza się świadczenie takich usług, to wystawianie i przechowywanie faktur, wypełnianie księgi przychodów oraz rozchodów, prowadzanie rozliczeń pracowniczych, sporządzanie podatkowych deklaracji, ewidencji, rejestrów oraz w razie potrzeby, kontakt z urzędami. Jak widać, działań tych jest naprawdę sporo, nawet w przypadku, gdy mówimy o jednoosobowej działalności.

Warto jednak zaznaczyć już teraz, że usługi księgowej dla jednoosobowych firm zazwyczaj są dość tanie, wynika to ze swego rodzaju prostoty oraz niewielkiego nakładu pracy, który wymagany jest do obsługi takiego pojednawczego klienta. Dlatego tym bardziej warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeżeli samodzielnie nie jesteśmy specjalistami od księgowości.

Księgowość tradycyjna czy księgowość online?

Przede wszystkim, co warto zaznaczyć na samym początku, jedna i druga opcja finalnie działa w taki sam sposób, jesteśmy obsługiwani przez konkretną osobę w konkretnej firmie. Rożnica polega na formie dostarczania dokumentów – w przypadku księgowości tradycyjnej jesteśmy zmuszeni dostarczyć je do biura księgowego w formie tradycyjnej, w przypadku księgowości online zadanie to realizujemy za pomocą internetu.

Księgowość tradycyjna wiązać się może z koniecznością częstego odwiedzania danego biura lub wysyłania do niego np. kuriera. Istnieje też opcja, że dane biuro będzie samo odbierało od nas dokumenty, jednak nie należy zakładać, że jest to usługa standardowa i wszędzie oferowana.

Jeżeli oczekujemy zawsze aktualnych informacji na temat naszych finansów czy codziennych raportów, wtedy zdecydowanie się na księgowość online będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ w takim przypadku będą one faktycznie dostępne, przy korzystaniu z odpowiedniego oprogramowania.

Nie można zapominać też o cenach – chociaż te w obu przypadkach będą niskie, ze względu na to, że mówimy tutaj o ofertach skierowanych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, to oferta księgowości online na pewno będzie jeszcze korzystniejsza. Wiele platform oferuje okresy próbne, więc jeżeli nie jesteśmy pewni, na co się zdecydować, zawsze mamy czas na sprawdzenie konkretnego rozwiązania.

Księgowość online – nie zawsze samodzielnie

Chociaż często prowadzenie księgowości online kojarzy nam się z zajmowaniem się tym samodzielnie, przez konkretne narzędzie, nie zawsze tak to wygląda. Oczywiście rozwiązania do samodzielnego prowadzenie księgowości są w naszym kraju popularne, jednak jak wspominaliśmy na początku, chcemy się tutaj skupić na ofertach biur rachunkowych.

W takim przypadku najczęściej mamy dostęp do konkretnego narzędzia czy aplikacji, ale nie musimy samodzielnie go obsługiwać. Wyjątkiem może być np. wspominane już wcześniej przesyłanie dokumentów online. Może to odbywać się właśnie w konkretnym narzędziu, natomiast całym rozliczeniem i dalszą obsługą zajmuje się już konkretne biuro.

O czym warto pomyśleć, zanim wybierzemy biuro księgowe?

Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na księgowość online, czy też jej tradycyjny odpowiednik, warto pamiętać o przynajmniej kilku zasadach.

Zalecamy sprawdzić, jakich klientów (i jak wielu ich jest) obsługuje dane biuro. Powie nam to nie tylko, jak duże firmy potrafią obsłużyć, ale również jak wiele ich jest. Mniejsze biura księgowe to bardziej indywidualne podejście, w przypadku tych większych zawsze możemy liczyć na najnowszą wiedzę czy narzędzia. Rzadko też małe biura to te, które oferują księgowość online.

Nie zapomnijmy sprawdzić opinii o konkretnym biurze – jeżeli mamy szczęście, może się okazać, że znamy kogoś z firmy, która znajduje się na liście klientów danego biura. Zawsze polecamy też sprawdzać opinie w sieci i skupiać się jednak na tych negatywnych – w obecnych czasach pozytywne opinie łatwo kupić lub napisać po prostu samodzielnie.

Kolejnym aspektem, który trzeba sprawdzić, jest ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej. To z niego wypłacana jest nam rekompensata, gdy biuro popełni jakiś błąd i zostanie na nas nałożona kara. Im wyższe, tym lepiej dla klientów – a wysokie ubezpieczenie świadczy o profesjonalnym podejściu.

Jeżeli natomiast poszukujecie biura księgowego w Krakowie, zachęcamy do sprawdzenia oferty biura RaśiRaś. Jesteśmy pewni, że idealnie sprawdzą się przy prowadzeniu księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej!

Zobacz również